Kurşun Geçirmez Cam Nedir ? Nasıl Çalışır ? Nerelerde Kullanılır ?

Sımglass

Kurşun Geçirmez Cam Nedir ? Nasıl Çalışır ? Nerelerde Kullanılır ?


Cephede iseniz, tehlike bölgesinde, her yönden mermi alıyorsanız, alabileceğiniz her türlü yardıma ihtiyacınız var. Kimse gelmediğini göremediğinde, keskin nişancı mermisini atlatmaya yetecek kadar hızlı hareket edemez. Kendinizi korumanın tek bir yolu var: vücudunuzun önünde, merminin enerjisini dağıtacak bir bariyer yerleştirin. Bu kurşun geçirmez camın arkasındaki temel fikirdir. Kurşun geçirmez camın nasıl çalıştığına bir bakalım…

 

Kurşun Geçirmez Camın Mucidi Kimdir?

Modern kurşun geçirmez cam, lamine güvenlik camı üzerinde bir çeşitliliktir ve 1909’da fikriyle ilgili bir patent alan Fransız bir kimyacı olan Édouard Bénédictus (1878–1930) tarafından icat edilmiştir.Orijinal versiyonunda selüloit (erken plastik) kullanmıştır. İki cam arasına sıkıştırılmış lamine camda polivinil plastikleri kullanma fikri ilk kez 1936 yıllında kullanıldı.

 

Kurşun Geçirmez Cam Nedir? Nasıl Çalışır?

Kurşun geçirmez cam, çeşitli plastiklerin ara katmanları olan çok sayıda sert cam tabakasından oluşur. Bazen bir polikarbonat (sert bir plastik türü) tabakası ya da plastik bir film tabakası vardır. Aksi taktirde camın ya da plastik parçanın tehlikeli parçalarının bir merminin etkisiyle parçalanmasına neden olur. Bu sandviç katmanına lamine denir. Tek bir sıradan camdan on kat daha kalın olabilir ve genellikle çok ağırdır.

Bir mermi kurşun geçirmez bir cama çarptığında enerjisi katmanların içinden yana doğru yayılır. Çünkü enerji, farklı cam ve plastik parçaları arasında bölünür ve geniş bir alana yayılır, hızla emilir. Mermi o kadar yavaşlar ki artık delinmek için yeterli enerjiye sahip olmaz ya da bunu yaparsa çok fazla zarar verir. Cam paneller kırılsa da plastik tabakalar onları uçurmayı durdurur. Kurşun geçirmez camı enerji emici cam olarak düşünün. Bu şekilde nasıl çalıştığına dair daha iyi bir fikir elde edebilirsiniz.

 

Polikarbonat nedir?

Polikarbonat bir termoplastik polimerdir. Polimerler, uzun zincirlerde tekrarlanan yapısal birimlerden oluşan büyük moleküllerdir. Hem doğal hem de sentetik polimerler vardır. Doğal polimerlerin örnekleri arasında ahşap, lastik, pamuk, yün, deri ve ipek bulunur. Sentetik örnekler arasında polikarbonat, pleksiglas ve PVC bulunmaktadır. Termoplastik polimerler ısıtıldığında ve soğutulduğunda sertleştiğinden tamamen tersine çevrilebilen ve tekrar edilebilen bir işlem olan bir sıvı türüdür. Polikarbonat, kurşun geçirmez camda çok yüksek mukavemete sahip olması ve optik olarak şeffaf olması bakımından ideal bir uygulamaya sahiptir. Polikarbonat genellikle kurşun geçirmez camda yumuşak malzeme olarak kullanılır. Çünkü kırık cam parçalarını yerinde tutarken geriye doğru bükülebilir. Polikarbonat akrilikten 30 kat daha güçlüdür. Bu da eşit kalınlıkta bir cam tabakasından 17 kat daha güçlüdür.

 

Kurşun Geçirmez Cam Nerelerde Kullanılır?

Kurşun geçirmez cam genellikle stadyum ve arenalarda, konaklama yerlerinde, finansal kurumlarda, istasyon marketlerinde, okullarda ve polis merkezlerinde korunmak için kullanılır. Arabaları ve nakliye üniteleri de dahil olmak üzere başka kullanımlar yerleri de vardır.

Kurşun geçirmez pencereler işinizin iş yapmasına izin verirken işçilerin güvende olmasını sağlar. Gerçekten etkili olmak için, kurşun geçirmez cam, çalışanların ürün alışverişi ve iletişim kurmasını kolaylaştırırken, koruyucu bir bariyer oluşturmalıdır.

Stadyumlar ve Arenalar

Stadyumlar ve arenalar genellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelerde, bir kerede büyük kalabalığa maruz kalan gişe çalışanları ile birlikte bulunur. Bu yerler genellikle, ödemelerin ve biletlerin etkili bir şekilde değiştirilebilmesi için özel olarak boyutlandırılmış pencerelere dayanmaktadır. Bu pencereler, çalışanların sıcak tutulması için ek bir yarar sağlarken, kutu ofisleri dışarıdayken de fayda sağlar.

Konaklama İmkanları

Oteller ve moteller, personeli haftada 7 gün, günde 24 saat görevde bulundurmalıdır. Lobileri her zaman güvencesiz oldukları için, otel görevlileri her türlü yaya trafiğinin yoluna girer. Bu çalışanları kurşun geçirmez pencerelerin arkasına koyarak, otel ve moteller ön büro personelini günün 24 saati güvende tutabilir.

Finansal Kurumlar

Bankalardaki güvenlik sorunlarının tarihi iyi bilinmektedir. Banka soygunu, bir zamanlar olduğu kadar kolay değil, gözetleme kameraları ve güvenlik görevlileri sayesinde, ancak bazen de oluyor. Artık müşterilerle etkileşime giren çalışanları korumak için bankalara ve kredi birliklerine kurşun geçirmez pencereler monte ediliyor.

İstasyon Marketleri

Oteller ve moteller gibi, mağazalar genellikle 24 saat açık kalır. Bu durumun getirdiği güvenlik sorunları nedeniyle, bu yerler iyi çalışanlar bulmak ve onları tutmakta zorlanabilir. Mermilere dayanıklı ürünler kurarak, işyerleri, sigara kartonları gibi daha büyük eşyalardan geçebilecek kadar büyük bir açıklık sağlarken işçiler için güvenli bir yer sağlayabilir.

Okullar

Okullar, öğrenciler ve öğretmenler için güvenli bir yer olsa da, yıllar boyunca birçok trajedinin aksi kanıtlanmıştır. Okul yöneticileri, şimdi tüm ziyaretçilerin kilitli bir alana ulaşmak için bir ön bürodan geçmelerini talep ederek okul sistemlerini korumak için önlemler alıyorlar. Kurşun geçirmez pencerelerin kurulumuyla, kapı bekçisi tüm ziyaretçileri de güvenli bir şekilde koruyabilir.

Polis Merkezi

Uzun süredir ihtiyaç duydukları halde, polis istasyonlarında kurşun geçirmez pencereler birçok şehirde nispeten yeni bir gelişme. Lobide kurşun geçirmez ürünler kullanıldığında, polis karakolları kamuya hizmet ederken ziyaretçileri, memurları ve idari çalışanları güvende tutabilirler. Emniyet yetkililerinin istasyonda çalışırken kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak için yerel yönetim bütçesinde çalışabilecek seçenekler vardır.